William Paul Young - Chatrč

28.08.2011 00:36

...„Dnes Missy nikto nevidel, a nevieme ani, kde je Amber. Azda sú spolu?” V Emilovej otázke bol náznak strachu.

„Som si istý, že je to tak,” povedal Mack, ktorý sa usiloval ubezpečiť seba i Emila. „Kde by podľa vás mohli byť?”

„Mohli by sme prezrieť záchody a sprchy,” navrhol Jesse.

„Dobrý nápad,” povedal Mack. „Ja pozriem do tých pri nás, čo používajú moje deti. Vy s Emilom by ste sa mohli pozrieť pri vás.”

Prikývli a Mack miernym poklusom zamieril k najbližším toaletám. Po prvý raz si uvedomil, že je bosý a bez košele. „Musí byť na mňa pekný pohľad,” pomyslel si, a asi by sa bol zasmial, keby sa v myšlienkach tak nesústredil na Missy.

Prišiel k záchodom a spýtal sa dievčiny v puberte, ktorá sa vynorila zo ženskej časti, či vnútri nevidela dievčatko v červených šatách, alebo azda dve dievčatá. Povedala mu, že si nikoho takého nevšimla, no pozrie sa znova. O necelú minútu bola späť a krútila hlavou.

„Aj tak ďakujem,” povedal Mack a prešiel k zadnej časti budovy, kde sa nachádzali sprchy. Keď prišiel za roh, začal hlasno volať Missy. Počul tiecť vodu, no nikto neodpovedal. Uvažoval, či Missy nemôže byť v niektorej zo sprchovacích kabínok, a začal klopať na každú z nich, kým nedostal odpoveď. Podarilo sa mu len vystrašiť chuderu staršiu dámu, keď sa pri jeho klopaní náhodou otvorili dvere kabínky. Skríkla a Mack sa ospravedlnil, rýchlo zavrel dvere a náhlil sa ďalej.

Šesť kabínok a Missy nikde. Prezrel mužské záchody a sprchy a usiloval sa nemyslieť na to, prečo by mal vôbec hľadať tam. Nikde nebola. Bežal späť k Emilovej rodine a zmohol sa len na modlitbu: „Ach, bože, pomôž mi ju nájsť… Ach, bože, prosím, pomôž mi ju nájsť.”

Keď ho uvidela Vicki, bežala mu oproti. Usilovala sa neplakať, no keď sa objali, neubránila sa slzám. Mack si odrazu zúfalo želal, aby tam bola Nan. Tá by vedela, čo robiť, ako si správne počínať. Cítil sa stratený.

„Sarah je s Joshom a Kate vo vašom táborisku, takže si o nich nerobte starosti,” povedala mu Vicki medzi vzlykmi.

„Ach, bože,” pomyslel si Mack, ktorý úplne zabudol na ďalšie dve deti. „Čo som to za otca?” Hoci sa mu uľavilo, že sú so Sarah, ešte vrúcnejšie si želal, aby tam bola Nan.

Práve vtedy vtrhli do tábora Emil a Jesse. Emil pôsobil dojmom, že sa mu uľavilo, no Jesse bol napätý.

„Našli sme ju,” zvolal Emil a tvár mu zažiarila, potom zvážnel, lebo si uvedomil, čo tým naznačil. „Teda, našli sme Amber. Práve sa vrátila spod sprchy na tom druhom mieste, kde ešte tiekla teplá voda. Vravela, že o tom povedala mame, no Vicki ju asi nepočula…” Odmlčal sa.

„No nenašli sme Missy,” rýchlo dodal Jesse a odpovedal tak na najdôležitejšiu otázku. „Ani Amber ju dnes nevidela.”

Emil sa chopil iniciatívy. „Mack, musíme sa hneď spojiť so správcami tábora, aby všetkých upovedomili, že treba hľadať Missy. Možno ju ten rozruch vystrašil a v zmätku zablúdila, alebo sa nás usilovala nájsť a vybrala sa nesprávnym smerom. Máte jej fotku? Možno je v kancelárii kopírka, mohli by sme ju rozmnožiť a ušetriť čas.”

„Hej, mám jej snímku v peňaženke.” Siahol do zadného vrecka, no keď tam nič nenašiel, na okamih sa ho zmocnila panika. Mysľou mu prebleslo, že peňaženka je na dne jazera, no potom si spomenul, že je od včerajšieho výletu lanovkou ešte vždy v jeho dodávke.

Všetci traja zamierili tam. Jesse bežal vopred, aby Sarah povedal, že Amber je v bezpečí, no ešte vždy nevedia, kde je Missy. Keď prišli na miesto, Mack objal Josha a Kate. Usiloval sa ich povzbudiť, ako najlepšie vedel, a kvôli nim sa tváril čo najpokojnejšie. Mokré oblečenie vymenil za tričko a džínsy, a na čisté suché ponožky si obul bežecké topánky. Sarah povedala, že ona a Vicki vezmú jeho staršie deti k sebe, a pošepla mu, že sa zaňho a Missy modlí. Mack ju rýchlo objal a poďakoval sa, a po tom, čo pobozkal deti, sa spolu s oboma ďalšími mužmi rozbehol ku kancelárii.

Do malého sídla správy tábora, pozostávajúceho z dvoch miestností, sa už dostal chýr o Joshovej záchrane a všetci sa tešili. To sa však rýchlo zmenilo, keď im tí traja povedali o Missinom zmiznutí. Našťastie bola v kancelárii kopírka a Mack urobil pol tucta zväčšených kópií Missiných fotografií, ktoré rozdal prítomným.

V kempingu Wallowa Lake je 215 miest na táborenie rozdelených do piatich častí a troch skupinových oblastí. Jeremy Bellamy, mladý asistent správcu, sa ponúkol, že im pomôže prezrieť stany, tak rozdelili kemping na štyri oblasti a všetci sa dali do hľadania vyzbrojení mapou, Missinou fotkou a vysielačkami. Ďalší asistent s vysielačkou išiel na miesto, kde táboril Mack s deťmi, aby zistil, či sa tam Missy neukázala.

Bola to pomalá metodická práca, pre Macka až priveľmi pomalá, no vedel, že je to najlogickejší spôsob, ako ju nájsť, ak… ak je ešte vždy v kempingu. Chodil pomedzi stany a prívesy, modlil sa a sľuboval. V hĺbke srdca vedel, že Bohu sľubuje hlúpe a iracionálne veci, no nemohol si pomôcť. Zúfalo túžil nájsť Missy a bol si istý, že Boh určite vie, kde je.

Mnohí z táboriacich buď neboli na svojom mieste, alebo dokončovali balenie pred cestou domov. Nikto, koho sa spýtal, nevidel Missy ani nikoho jej podobného. Pátracie skupiny boli prepojené cez kanceláriu správcu, aby vedeli, či niekto z nich neuspel. Nič. Až do druhej popoludní.

Mack dokončoval obhliadku svojej sekcie, keď sa cez vysielačku dozvedel, že Jeremy, ktorý si vzal na starosť oblasť najbližšie ku vstupnému priestoru, predpokladá, že niečo zistil. Emil ich inštruoval, nech každý z nich urobí na mape značku, aby bolo jasné, z ktorého miesta kto odišiel, a uviedol im presnú polohu lokality, odkiaľ volal Jeremy. Mack tam dorazil ako posledný a vkročil doprostred intenzívnej konverzácie medzi Emilom, Jeremym a tretím mladým mužom, ktorého Mack nepoznal.

Emil rýchlo oboznámil Macka so situáciou, predstavil mu Virgila Thomasa, mestského chlapca z Kalifornie, ktorý v tej oblasti celé leto táboril s kamarátmi. Virgil a jeho priatelia boli hore dlho do noci, takže ostatní dospávali. On ako jediný videl starú dodávku zelenej farby, akú mávajú vojenské vozidlá, ktorá vyšla cez bránu kempingu a mierila pó ceste vedúcej do Josephu. „O koľkej to bolo?” spýtal sa Mack.

„Ako som mu povedal,” Virgil ukázal prstom na Jeremyho, „bolo to pred obedom. No nie som si istý, kedy presne. Včera som trochu prebral, a odkedy sme sem prišli, naozaj nevenujeme veľkú pozornosť hodinám.”

Mack strčil mládencovi pod nos Missin obrázok a ostro sa spýtal: „Myslíte, že ste videli ju?”

„Keď mi ten druhý chlapík ukázal túto fotku, najprv mi to nič nevravelo,” odvetil Virgil, znova pozerajúc na obrázok. „No potom, keď povedal, že mala žiarivo červené šaty, som sa rozpamätal, že dievčatko v zelenej dodávke malo červené šaty a buď sa smialo, alebo plakalo, to som naozaj nerozoznal. A potom to vyzeralo, akoby ju ten chlap udrel alebo stlačil nadol, no myslel som, že sa s ňou iba hrá.”

Mack stŕpol. Tá informácia bola ohurujúca, no nanešťastie ako jediná z vecí, čo počuli, dávala nejaký zmysel. Vysvetľovala, prečo po Missy nenašli ani stopu. Bytostne túžil, aby to nebola pravda. Zvrtol sa a rozbehol ku kancelárii, no zastavil ho Emilov hlas.

„Počkajte, Mack! Už sme sa spojili so správcom a skontaktovali sme sa so šerifom v Josephe. Už sem niekoho poslali a vyhlasujú pátranie po dodávke.”

Len čo dohovoril, do kempingu vošli dve policajné autá. Prvé zamierilo rovno ku kancelárii a druhé prešlo do sekcie, kde všetci stáli. Mack zamával dôstojníkovi, ktorý vystupoval z auta, a náhlil sa k nemu. Mladý muž, ktorý mohol mať necelých tridsať rokov, sa predstavil ako dôstojník Dalton a začal si zapisovať ich výpovede.

V nasledujúcich hodinách sa začalo intenzívne pátranie. Policajnú správu s Missinou fotografiou poslali na západ až do Portlandu, na východ do Boisu v štáte Idaho a na sever do Spokanu v štáte Washington. Policajní dôstojníci v Josephe zastavovali autá na diaľnici Imnaha Highway, ktorá vedie z Josephu hlbšie do národnej rekreačnej oblasti Hells Canyon. Ak únosca zobral Missy do Imnahy – čo bol len jeden z mnohých smerov, kam mohol ísť – policajti predpokladali, že by mohli dostať relevantné informácie od tých, čo prichádzali z toho smeru. Ich zdroje boli obmedzené, preto sa skontaktovali aj s miestnou políciou hliadkujúcou v rekreačnej oblasti...