Literárny Turiec

        Literárna exkurzia študentov posledného ročníka umožňuje na vlastné oči vidieť a spoznať literárno-kultúrnu hodnotu turčianskeho regiónu. Cieľom literárno-historických exkurzií je priblížiť  národné dejiny, kultúru, zvyky i tradície, prírodné krásy a špecifické zvláštnosti regiónu Turiec.

 

  •    2015  

 

                    

  •    2013

 

        

  •  2012 

„Slávme slávne slávu Slávúv slavných.

(exkurzia očami študenta)

Dosť známe, však? Len neviete presne, kam tento výrok zaradiť? Kto tuší, že autorom je Ján Kollár, tuší správne. Ani by ste možno nevedeli, že tento známy slovenský novinár, spisovateľ, básnik, jazykovedec a evanjelický farár sa narodil neďaleko nášho mesta. Narodil sa v turčianskej obci, kam mnohí z nás chodia na jeseň na jarmok, dajú si klobásku alebo burčiak. Rodný dom Jána Kollára sa nachádza v Mošovciach. Bola to jedna z našich zastávok v „škole na kolesách“.

Pamätnú izbu nášho národného buditeľa vybudovali a otvorili minulý rok. Bolo vidieť, že obec Mošovce si váži svojho rodáka, a to nielen podľa veľkosti sochy, ktorú majú na námestí, ale aj vďaka úspešnej zbierke na múzeum.    

Pri našom učení sa v teréne sme navštívili aj jedno z prvých slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom. Pani správkyňa nám priblížila udalosti z histórie mestečka, informácie o vzniku a, bohužiaľ, aj rýchlom zániku gymnázia (jedno z prvých troch slovenských). V Kláštore pod Znievom sme navštívili aj Diecéznu historickú knižnicu biskupa Dr. Štefana Moyzesa, kde sme si mohli prelistovať Bibliu z pätnásteho storočia alebo slovník bernolákovskej slovenčiny.

Pre mňa najzaujímavejšou expozíciou našej exkurzie bola jednoznačne výstava diel Karola Plicku v Blatnici. Nafotil fotky prirodzené a zároveň úžasne pútavé. Objektom jeho práce boli jednoduchí ľudia, ktorí ťažko pracovali. Zvyčajne boli v krojoch, pásli ovce alebo sa starali o deti. V Blatnici žila aj Maša Haľamová, či Izabela Textorisová.

Jednou z našich zastávok bola aj dedinka Jaseno, kde by ste iné priezvisko ako Jesenský nenašli. Dozvedeli sme sa tu niečo o Jánovi Jesseniovi.

Aby vo vedľajšej dedine neboli o niečo horší, v Záborí sa všetci volali Záborskí. Toto priezvisko preslávil ich rodák Jonáš Záborský svojím asi najznámejším dielom Dva dni v Chujave.

Predposlednou zastávkou nášho neobvyklého vyučovania bola krásna Turčianska Štiavnička. Okrem toho, že sme boli v rodnom dome Jána Kostru, poprechádzali sme sa po romantickom parku s mnohými jazierkami. Naša exkurzia sa končila  pri pamätníku Jána Kalinčiaka v Záturčí.